VLIV PROSTŘEDÍ

Když jsme tak u té vánoční nálady, ráda bych vám řekla pár slov o těch, kdo nám dál život, komu vděčíme tím, co máme a kdo vždy bude v naších srdcích. I když občas nejsou ideálními, nerozumí nám a kritizují, stále jsou to naše rodiče. Nedovedu si představit jaká bych byla dnes, kdybych neměla vedle sebe maminku a tatínka. 

 

Vliv prostředí, ve kterém vyrůstáme, ovlivní v budoucnu náš život a to doslova. Ovlivní naše chování, myšlenky, společnost, ve které se pohybujeme a v neposlední řadě i povolání, které si zvolíme. Jako děti pozorujeme a napodobuje způsoby chování a jednání rodinných příslušníků, zejména pokud se s nimi identifikujeme a ztotožňujeme.

 

Čím staršími jsou mé děti, tím častěji vzpomínám na své dětství. Přemýšlím, co z toho mě ovlivnilo nejvíce jako dívku, ženu, maminku a zda to nějak souvisí s tím, čím jsem se stala. Snažím se vybavit ty nejhezčí a nejvzácnější vzpomínky, které mám v srdci do teď. 

 

Říkají, že dívky mají vždy blíž k otci, pro mě ale největším vzorem vždycky byla maminka. Do teď si pamatuji, jak v mládí vypadala, jak se oblékala a co ji nejvíce bavilo. Maminka... Malinká a droboučká jako Maková panenka, nádherná a usměvavá s neskutečným citem pro styl, krásu a estetiku. Její modelům, které vymýšlela, by záviděla i francouzská Mademoiselle. Vždycky perfektně upravená i v těžkých 90 letech se dokázala obléknout nejlépe ze všech. A díky tomu vždycky vyčnívala z kolektivu. Bylo jednou velkou radostí koukat na její vytříbený, blízký k francouzskému stylu, vkus. Jako učitelka proto měla pořad kolem sebe hodně zvědavých žákyň od těch nejmenších až po puberťačky. Dmula jsem se pýchou, že jejich milovaná paní učitelka je mojí maminkou a já jsem její dcerou... Už od malička jsem chápala sílu krásy, elegance a ženského kouzla, které jsou univerzálním životním klíčem pro každou ženu.

 

Když se na sebe podívám teď, vidím člověka, který zbožňuje krásu, miluje umění, móda je jeho krevní skupinou a při poslechu klasické hudby mu naskočí husí kůže. Vidím v sobě maminku, která mě tomu všemu naučila díky své ženskosti, lásce a něžnosti. Naučila, aniž by mě k tomu nutila...

 

„Mami, děkuji Ti, že Tě mám...“

Tak jen přemýšlím, jaký vliv uděláme na své děti my s manželem. Protože rodina je dar a je jednou z nevyhnutelných podmínek štěstí...