MODRÁ - BARVA 2020 ROKU

Tento rok byla vyhlášena barvou roku 2020 klasická modrá PANTONE 19-4052 Classic Blue. Podle rozhodujících znalců je to sebevědomý modrý odstín, elegantní ve své jednoduchosti ale zároveň vysoce moderní, který umožňuje barevné kombinace v celém spektru, ale zároveň je sám silným akcentem.

 

Víte kdo rozhoduje o hlavních barvách sezóny? Americká korporace se sídlem v Carlstadt PANTONE COLOR INSTITUTE, známá svým systémem barev Pantone Matching System (PMS), každoročně vyhlašuje barvu roku. Dvakrát do roka korporace pořádá tajnou schůzku představitelů různých barevných standardů.

Po dvou dnech prezentací a debat vyberou barvu, která reprezentuje daný rok. Více než 10 milionů návrhářů

a výrobců po celém světě se spoléhá na produkty a služby Pantone, které pomáhají definovat a ovládat barvy od inspirace po realizaci. Patentovaný barevný prostor se využívá v řadě odvětví - grafika, móda, nábytek, reklama, filmy...

Modrá barva nebyla zvolena náhodně. Byl to projev úcty k fotografovi Billu Cunninghamu, americkému módnímu fotografovi New York Times, známý pro svou upřímnou a pouliční fotografii. Mimochodem  první streetové fotografie Grety Garbo pořídil on a to zcela náhodně. Miloval modrou barvu a když

si prohlédnete jeho foto, uvidíte, že všude měl na sobě modrou bundu, plášť nebo sako. Do posledního dne svého života fotil, dožil se věku 87 let a v červnu 2016 zemřel na mrtvici.

 

V roce 2017 před zahájením Fashion Weeku v New Yorku  více než 75 fotografů, oblečených do modrých ikonických plášťů, vzdalo hold legendárnímu Billovi Cunninghamovi. Právě ten samý odstín modré byl vyhlášený barvou roku 2020.