TAJNÝ ŽIVOT BARVY

Některé barviva na látky občas nacházejí na zcela neočekávaných místech. O jedné takové bych se vám ráda zmínila. Orcein je fialové přírodní barvivo, které se vyskytuje v lišejníků Roccella tinctoria. Sám lišejník má světlé žlutozelenou barvu a dává červenou až tmavofialovou barvu, které se říká královská fialová nebo purpurová. 

 

Ještě z antických času víme, že  purpurová barva byla  kvůli své nesmírné ceně symbolem panovnické moci a bohatství.  Králové byli korunováni v purpurovém plášti, kardinálové měli svůj kardinálský purpur, nejvyšší soudcové měli purpurové taláry. Po pádu byzantské říše se ztratilo tajemství výroby purpurové barvy. 

Tajemství výroby orceinu bylo neznámé až do XVI století, než si italský obchodník jménem Federigo

v průběhu svého cestování po Levantově všiml, že lišejníky jsou zdrojem barviv. Po návratu do Florencie začal používat lišejníky k barvení vlny a hedvábí, čímž získával purpurovou barvu, která v té době byla velice vzácnou a drahou. Podnikání přineslo Federigovi neskutečné bohatství a jeho rodina pochopila, že je samý čas založit značku, změnila příjmení na Ruccelli.

 

Výroba orceinu byla docela složitá a poptávka trhu velká. Lišejník se sbíral ručně a musel se rozemlít na jemný pudr, ke kterému se pak přidávalo pár ingrediencí, mezi kterými byl amoniak. Vzniklou hmotu míchali třikrát denně, a když směs byla hodně suchou, přidávali také víno. Pak všechno nechávali v teple na 70 dní než hmota získá správnou konzistenci.. Odměnou za takové úsilí a složité výrobní procesy byla vytoužená purpurová barva. Mimochodem i v dnešní době výroba orceinu trvá 28 dní a cena gramu purpuru se pohybuje kolem 3000,- Eur.